Sporda Takım Çalışması ve Önemi

Sporda takım çalışması, çocuğun şimdiki ve gelecek hayatında okul, ev ve iş gibi alanlarda kolayca uygulayabileceği bir beceridir.

Sporda takım çalışması, bir zafere ulaşmak için takımın her bireyinin efor sergilemesini gerektiren bir unsurdur. Genç sporcular, sporda takım çalışması yoluyla işbirliği ve sosyal becerilerini geliştirebilirler. Bir spor takımında birlikte çalışmak, çocukların ortak bir ilgi alanında takım arkadaşları ile ilişkilerini geliştirmeye başlamalarını sağlar.

NBA BASKETBOLUNDA TAKIM ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİDİR

NBA gibi en üst seviyelerdeki profesyonel ortamlarda bile takım çalışması hala oyunun büyük bir parçasıdır. Takımlar iş sadece “tek adam şovuna” dönüştüğü zaman iyi performans veremiyor.

NBA’de San Antonio Spurs ve Golden State Warriors’ın geride bıraktığımız sezonlarda bu kadar dominant takımlar olmalarının temel nedeni, yüksek paslaşma yüzdeleridir. Takımın her oyuncusunun topa dokunmasını sağlamak, savunulmayı zorlaştırıyor ve takımın oyuncularına boşta şut kullanma opsiyonu yaratıyor.


STARLARIN DOĞUŞU ABD NBA YAZ KAMPI 1-11 AĞUSTOS 2020’DE! DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN…


Antrenörler ve ebeveynler için takım çalışmasını efektif olarak teşvik edebilecekleri birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları olarak şunlar gösterilebilir:

Oyuncular takım arkadaşlarını desteklemeye teşvik edilmeli

 • Bir oyuncu son saniye basketini attığında veya mükemmel bir pas verdiğinde takım arkadaşlarının birbirleri için tezahürat yapıyor olduğundan ve desteklediğinden emin olun.
 • O sırada sahada olmayanlar bile kendi aralarında bunu yapabilir. Takım arkadaşlarını oyuna teşvik edebilirler.

Takım çalışması sürekli olarak övülmeli

 • Bir antrenör olarak oyuncuların bir takım halinde çalışmanın, gruba bir bütün olarak faydalı olduğunu bilmelerini sağlayın – olumlu bir atmosfer yaratın.
 • Ekip çalışmasını alkışladıkça, genç sporcular bu davranışlarının koçlarını, ebeveynlerini ve hatta hakemleri mutlu ettiklerini farkedeceklerdir. Dolayısıyla bu eylemleri sergilemeye devam edeceklerdir.

Takımda kaptanlar belirli aralıklarla değiştirilmeli

 • Antrenörlük açısından bakıldığında, tüm sezon boyunca kaptan olarak yalnızca bir veya iki oyuncuyu seçmemek önemlidir; çünkü takım içerisinde rekabet güçlerini yükseltir – negatif bir ortam yaratır.
 • Daha ziyade, takımdaki her oyuncunun pratikte veya oyunda, kaptan olmalarına izin verin. Bu şekilde çocukların sezon boyunca farklı durumlarda liderlik sorumluluklarını paylaşmalarını sağlayın.

Sahadaki tüm sporcular için tezahürat

 • Bir ebeveynin bakış açısından kendi çocuğunuzu neşelendirmek önemlidir ve onların başarılı olduğunu görmek istersiniz, ancak sadece kendi sporcunuz için değil, diğer oyuncular için de orada olduğunuzdan emin olun.
 • Takım fikrini zihinlerde geliştirin ve aileler takıma katkı yapan her bir sporcuyu desteklesin.
 • Bununla birlikte, maç bittiğinde, takımın tüm üyelerini ve tabii ki kendi çocuğunuzu tebrik edin.
 • Genç sporcunuza, sporun sadece tek kişilik bir oyun değil, takım çalışması olduğunu fark ettiğinizi gösterin – herkes maç sırasında katkıda bulunmak için bir şeyler yaptı.

Saha içindeki ve dışındaki takım etkinlikleri planlanmalı

 • Sporcuların birbirlerini kişisel olarak tanımalarını sağlamak, sosyal becerilerin, güven ve eğlencenin gelişimini teşvik eder.
 • Spor yoluyla arkadaş edinmek, özellikle genç yaşta spora katılmak bir başka avantajdır.
 • Sporcular birbirlerini saha dışında ne kadar iyi tanırlarsa, sahada da kendilerini o kadar birbirlerine “bağlı” hissederler.

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı